Originál kolekce na Zoot.cz

Úvod » Co je to hokejbal?

Co je to HOKEJBAL?

publikováno 02.03.2010 (aktualizováno 18.01.2014)

Hokejbal je jeden z nejpříbuznějších sportů lednímu hokeji. V zahraničí je znám také jako street hockey, street ball hockey či hockeyball. Hlavním rozdílem mezi ledním hokejem a hokejbalem je, že hráči po hřišti nejezdí na bruslích, nýbrž se pohybují po hřišti během ve sportovní obuvi. Nehraje se s pukem, ale se speciálním plastovým míčkem oranžové barvy, který se hráči snaží dostat do soupeřovy branky za pomocí hokejek. Povrch hřiště je tvořen asfaltem, případně betonem nebo speciálním plastovým povrchem. Hrací plocha je ohraničena mantinely z tvrzeného plastu.

Hřiště hokejbalové hřiště má obdobný tvar jako hřiště hokejové. Je 52 metrů dlouhé a 26 metrů široké. Rozmístění čar a bodů pro vhazování je stejné jako v hokeji. Brána je 1,22 metru vysoká a 1,83 metru široká.

Počet hráčů v průběhu hry se na hřišti vyskytuje maximálně 6 hráčů z jednoho týmu (5 hráčů v poli + 1 brankář). Hráči se během hry mohou kdykoli střídat z hráčské lavice, ale střídající hráč se musí nacházet v pomyslné zóně, která je vymezena délkou střídačky a vzdáleností 3 metrů od mantinelu. Střídající hráč nesmí zasahovat do hry, než dojde k vystřídání.

Hrací doba Základní hrací doba hokejbalového utkání zpravidla trvá 3x15 minut čistého času. Mezi jednotlivými třetinami je 10 minutová pauza. Utkání je zahájeno vhazováním uprostřed hrací plochy a je zakončeno po 45 minutách závěrečným hvizdem rozhodčího. Je-li stav nerozhodný po řádné hrací době, většina utkání se prodlužuje. V extralize mužů se jede série pěti samostatných nájezdů. Pokud je i po samostatných nájezdech stav utkání nerozhodný, skončí zápas remízou.

Výstroj (hráči v poli)

Hokejka: Hráči hrají především s hokejkami, které mají čepele z tzv. ABS plastu. Čepele jsou stejně jako v ledním hokeji zakřivené. Toto zakřivení však není pravidly nijak omezeno.
Míček: Míček je vyroben z umělé hmoty. Jeho průměr je 6,6 až 7 centimetrů a váží 60 až 77 gramů. Hraje se s dvěma typy míčků. Měkké se používají do 18 °C a tvrdé od 18 °C. Každý míček musí být schválen International Street Ball Hockey Federetion.
Přilba: Patří mezi povinné vybavení hráče. Hráči do 18 let musí nosit povinný celoobličejový kryt.
Rukavice: Patří mezi povinné vybavení hráče. Již se vyrábějí speciální hokejbalové rukavice, ale řada hráčů stále používá rukavice na hokej.
Chrániče loktů: Patří mezi doporučené vybavení.
Chrániče kolen: Patří mezi doporučené vybavení.
Chrániče holení: Patří mezi doporučené vybavení. V poslední době se začaly vyrábět chrániče, které jsou lehčí, ohebnější a také se v nich lépe běhá.
Suspenzor: Patří mezi doporučené vybavení. Košík suspenzoru chrání rozkrok hráče.
Dres: Všichni hráči ze stejného týmu jsou povinni mít na sobě stejný dres.
Kalhoty: Všichni hráči ze stejného týmu jsou povinni mít na sobě stejné kalhoty.
Stulpny: Stulpny se oblékají na nohy přes chrániče holení a kolen. Všichni hráči ze stejného týmu jsou povinni mít na sobě stejné stulpny.
Sportovní obuv: Každý hráč musí nosit sportovní obuv. Jednou z doporučených je celokožená obuv s odpruženou patou.

Speciální výstroj pro brankáře

Brankářská maska: Patří mezi povinné vybavení. Je totožná s hokejovou maskou.
Vyrážečka: Speciální rukavice, kterou má brankář na ruce, ve které drží hůl.
Lapačka: Speciální rukavice s košíčkem určená na chytání střel. Brankář ji má nasazenou na ruce, ve které nedrží hůl.
Brankářská hůl: Brankář ji drží ve vyrážečce. Má jiný tvar než hůl pro hráče v poli.
Vesta: Brankář ji nosí pod dresem. Chrání ho před prudkými střelami.
Betony: Brankář je má nasazeny na nohou. Jsou to speciální chrániče nohou, určeny k chytání střel.

SOKOL PORUBA vs. Malenovice
TJ Sokol Poruba : TJ ACS Malenovice SV 1:4 (0:2,0:0,1:2) TJ Sokol Poruba : TJ ACS Malenovice SV 2:3 (1:1,1:1,0:1)        Další ...

« 11 / 2019 »
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery